Physocarpus opulifolius LITTLE ANGEL 'Hoogi016' PBR

pęcherznica kalinolistna LITTLE ANGEL 'Hoogi016'

nazwa handlowa: Physocarpus opulifolius LITTLE ANGEL

nazwa hodowlana: Physocarpus opulifolius 'Hoogi016'

pokrój: krzewiasty wyprostowany

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

zastosowanie: zieleń publiczna

nagrody: Srebrny medal w konkursie roślin nowości wystawy Plantarium w 2014 r.; Srebrny medal w Konkursie Roślin Nowości Międzynarodowej Wystawy 'Zieleń to Życie' w 2015r.

Wolno rosnący, gęsty krzew o zwartym pokroju i ciemnoczerwonym ulistnieniu, dorasta do 1 m wysokości. Roślina dobrze się krzewi, tworzy liczne, brązowe pędy. Liście są trójklapowe, ząbkowane, o połowę mniejsze w porównaniu do odmiany ‘Diabolo’. Młode liście są wyraziście pomarańczowoczerwone, starsze ciemnieją, przyjmując odcień dojrzałego burgunda. Kwiaty są zebrane w białoróżowe, półkuliste baldachogrona, kwitną w czerwcu. Krzew o niewielkich wymaganiach uprawowych. Dobrze rośnie na większości gleb umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Dobrze znosi przycinanie. Odmiana odporna na mróz, polecana zwłaszcza do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach oraz w ogrodach przydomowych do tworzenia barwnych kompozycji z innymi krzewami lub bylinami. Roślina zgłoszona do Konkursu Roślin Nowości wystawy 'Zieleń to Życie' w 2015 r. przez Handelskwekerij G. HOOGENRAAD.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Pavel Schuch Czechy; wprowadzenie do handlu: HOOGENRAAD BV,HANDELSKWEKERIJ G. 2014 Holandia
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój krzewiasty wyprostowany
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) czerwone i purpurowe
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
kwiatostan
barwa kwiatów kremowe
różowe
pora kwitnienia czerwiec
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
żywopłot
rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
w grupach
nagrody Srebrny medal w konkursie roślin nowości wystawy Plantarium w 2014 r.; Srebrny medal w Konkursie Roślin Nowości Międzynarodowej Wystawy 'Zieleń to Życie' w 2015r.
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: trzmielina płaskoogonkowa

Euonymus planipes

trzmielina płaskoogonkowa

Wysoki krzew o jajowatym, luźnym pokroju, dorastjący do 5 m wysokości. Tworzy sztywne, słabo rozgałęzione pędy oraz duże, jajowate lub eliptyczne liście o piłkowanych brzegach i zaostrzonych wierzchołkach. Blaszki liściowe mają od 5 do 12 cm długości, są ciemnozielone, jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub w odcieniach czerwieni. Niepozorne, drobne, żółtoseledynowe kwiaty rozwijają się w maju z zaróżowionych, kulistych pąków. Kwiaty są zebrane od 10 do 30 w kwiatostanach, są jednak słabo widoczne, ukryte wśród liści i nie stanowią większej wartości dekoracyjnej, w przeciwieństwie do dojrzewających we wrześniu i październiku okazałych owoców i nasion. Pod względem botanicznym owocami trzmieliny płaskoogonkowej są kuliste, pięciożebrowe, karminowoczerwone torebki o średnicy około 1,5 cm, wiszące na bardzo długich (do 10-12 cm), cienkich i rozgałęzionych szypułach. Wewnątrz torebek znajdują się nasiona okryte jaskrawopomarańczowymi, mięsistymi osnówkami. Po dojrzeniu torebki pękają wzdłuż krawędzi odsłaniając atrakcyjne nasiona, które chętnie zjadają ptaki. Owoce najładniej prezentują po opadnięciu liści. Krzew łatwych w uprawie, mało wymagających, dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, jest w pełni odporny na mróz. Nie lubi jedynie zbyt mokrych podłoży. Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych oraz w cieniu. W sprzedaży jest oferowany w 2 formach – tradycyjnego krzewu oraz niedużego drzewka uzyskanego poprzez zaszczepienie na podkładce na wysokości 1-1,5 m. Roślina dobrze prezentuje się sadzona pojedynczo w miejscach eksponowanych oraz w kompozycjach z innymi, niewymagającymi krzewami liściastymi w niewielkich ogrodach przydomowych oraz w zieleni publicznej, parkowej i osiedlowej.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11350
rośliny
7793
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9118
roślin w produkcji
230
osób online