Cercis canadensis 'Ruby Falls' PBR

judaszowiec kanadyjski 'Ruby Falls'

pokrój: przewisający (płaczący, zwisły)

docelowa wysokość: od 2 m do 3 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże suche

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Małe drzewo o płaczącym pokroju, luźnej koronie, niskim pniu i ciemnoczerwonych liściach. Wysokość drzew zależy od miejsca szczepienia lub sposobu uprawy, przeważnie rośliny dorastają do 2-2,5 m wysokości. Młode pędy i pień są lekko zygzakowate, gałęzie łukowato wygięte i przewisające. Duże, ozdobne liście w kształcie serca mają atrakcyjną, czerwonorubinową barwę. Najintensywniej wybarwione są młode liście, starsze po pewnym czasie zielenieją. Młode liście pojawiają się przez cały sezon wegetacyjny. Kwiaty wyrastają bezpośrednio na pniu oraz na starszych, przynajmniej ubiegłorocznych pędach, rozwijają się wraz z liśćmi na wiosnę. Kwiaty są drobne, intensywnie różowe, niewielkie, zebrane w obfite pęczki. Odmiana uzyskana w wyniku krzyżówki C. canadensis Lavender Twist z C. canadensis ‘Forest Pansy’. Odmiana polecana do uprawy na glebach przepuszczalnych, także suchych, o zasadowym odczynie, pH powyżej 7. Miejsca ciepłe, słoneczne, osłonięte. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że odmiana ma dobrą mrozoodporność. Ze względu na niezwykle malowniczy pokrój, atrakcyjne kwitnienie i barwne ulistnienie drzewo polecane jest do nasadzeń pojedynczych w miejscach wyeksponowanych w ogrodach i parkach. Odmiana zgłoszona do Konkursu Roślin - Nowości w 2014 przez Szkółkarstwo Ozdobne OLSZEWSCY.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Dennis James Werner I Layne Karlton Snelling USA; wprowadzenie do handlu: Hochberg Export Ornamental Plants Moshav Bizaron Izrael
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste drzewa
forma drzewo
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój przewisający (płaczący, zwisły)
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
barwa liści (igieł) czerwone i purpurowe
ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
barwa kwiatów różowe
pora kwitnienia maj
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże suche
podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn zasadowy
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ciekawy pokrój
ozdobne z kwiatów
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
soliter (pojedynczo)
strefa 6b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: aster nowoangielski \'Purple Dome\'

Aster novae-angliae 'Purple Dome'

aster nowoangielski 'Purple Dome'

Niezwykle efektowna, wytrzymała, kompaktowa odmiana astra angielskiego charakteryzująca się karłowym wzrostem. Tworzy zwarte, półkuliste kępy o średnicy 45-60 cm i wysokości 40-45 cm. Pędy silnie rozkrzewione. Liście lancetowate lub podługowate, intensywnie zielone, szorstkie. Cała roślina pokryta jest krótkimi wełnistymi włoskami. Odmiana długo kwitnąca, obsypana od połowy sierpnia do października półpełnymi koszyczkami o średnicy 3-4 cm. Intensywnie fioletowe kwiaty języczkowate wspaniale kontrastują ze złocistożółtym środkiem, złożonym z kwiatów rurkowatych. Koszyczki osadzone są na długich, ulistnionych szypułkach i zebrane w luźne, silnie rozgałęzione, baldachokształtne wiechy. W pełni kwitnienia rośliny wyglądają jak fioletowe, kwitnące kule, w których spod kwiatów zupełnie nie widać liści. Roślina miododajna. Kwiaty zwabiają tysiące pszczół i motyli. Odmiana najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych, na glebie żyznej, próchnicznej, dostatecznie wilgotnej i przepuszczalnej, o odczynie zasadowym. Nie lubi nadmiaru wilgoci w podłożu, zwłaszcza zimą. W czasie długotrwałej suszy i upałów wymaga systematycznego podlewania. Pozytywnie reaguje na ściółkowanie podłoża korą. Odmiana odporna na mróz i zanieczyszczenia powietrza. Rozmnażana wegetatywnie przez podział roślin matecznych wczesną wiosną lub sadzonki wierzchołkowe w maju-czerwcu. Pasuje do ogrodów nieformalnych w stylu: naturalistycznym, wiejskim i angielskim. Najpiękniej prezentuje się sadzona w większych grupach na rabatach oraz jako roślina okrywowa. Gęstość sadzenia: 5-7 roślin na m2. Nadaje się do sadzenia jako roślina obwódkowa oraz do ożywiania monotonnych fragmentów ogrodu, w których większość roślin już przekwitła. Można ją wykorzystywać do tworzenia pięknych, barwnych zestawień z innymi odmianami astrów, zróżnicowanymi kolorystycznie i pokrojowo. Oryginalnie wygląda w połączeniu z dzielżanami, rudbekiami, a zwłaszcza ozdobnymi trawami. Dobrze prezentuje się w pojemnikach. Nadaje się na kwiat cięty.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11150
rośliny
7674
opisów

Ostatni wpis:

2022-12-07
Berberis ×media 'Red Jewel'
17855
zdjęć
8929
roślin w produkcji
512
osób online