Spiraea BIG BANG 'Tracy'

tawuła BIG BANG 'Tracy'

nazwa handlowa: Spiraea BIG BANG

nazwa hodowlana: Spiraea 'Tracy'

Synonim łaciński.: Spiraea DOUBLE PLAY BIG BANG

pokrój: kulisty

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

zastosowanie: zieleń publiczna

Odmiana z serii Double Play. Szybko rosnący, gęsty krzew o zwartym, kulistym pokroju, złocisto-pomarańczowych liściach i różowych kwiatach, osiągający docelowo 1 m średnicy. Pędy cienkie, gałązki drobne, rozgałęzione. Blaszki liściowe duże, większe niż u odmiany ‘Goldflame’, eliptyczne, ostro zakończone, na brzegach piłkowane, złocistożółte. Młode przyrosty pomarańczowe. Kwiaty ciemnoróżowe, zebrane w płaskie kwiatostany, pojawiają się na końcach jednorocznych pędów od lipca do września. Krzew odporny na porażenie przez mączniaka. Odmiana uzyskana z krzyżowania S. fritschiana ‘Wilma’ oraz nieoznaczonej siewki S. japonica. Krzew o przeciętnych wymaganiach glebowych, wytrzymały na suszę i trudne warunki uprawy. Toleruje wszystkie ogrodowe uprawne gleby, źle rośnie na glebach mokrych i ciężkich. Preferuje pełne nasłonecznienie. Odmiana odporna na mróz. Wiosenne cięcie sprzyja utrzymaniu zwartego pokroju. Krzew polecany do ogrodów przydomowych oraz zieleni miejskiej, na rabaty, do ogrodów skalnych, na niskie żywopłoty. Odmiana zgłoszona do Konkursu Roślin - Nowości w 2014 r. przez PEPINIERES MINIER.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Timothego Wooda ze Spring Meadow Nursery USA; wprowadzenie do handlu: Valkplant B.V. 2013 Holandia
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój kulisty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) żółte, złociste
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów różowe
pora kwitnienia lipiec
sierpień
wrzesień
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory ozdobne z kwiatów
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
żywopłot
ogrody skalne
ogrody wrzosowiskowe
ogrody orientalne
rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
w grupach
strefa 5
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: floks \'Purple Beauty\'

Phlox 'Purple Beauty'

floks 'Purple Beauty'

Niska zimozielona bylina dorastająca do 12 cm wysokości. Dzięki silnie rozgałęzionym i łatwo zakorzeniającym się pędom rozrasta się szeroko pełniąc funkcję rośliny okrywowej. Kwitnie bardzo obficie od kwietnia do maja. W tym czasie roślina pokrywa się mnóstwem purpurowofioletowych kwiatów. Co ciekawe, rano i wieczorem kwiaty przyjmują niebieskawy odcień. Kwiaty są zbudowane z pięciu płatków tworzących u podstawy rurkę, na szczycie są rozpostarte, łopatkowate, równomiernie ułożone, nie zachodzące na siebie, przypominają miniaturowe wiatraczki. Na wierzchołkach płatków korony (łatek) widać wyraźne, klinowate wcięcie, a u ich podstawy po dwie granatowe plamki o rozmytych brzegach, tworzące wyraźne, małe, ciemnoniebieskie oczko w środku kwiatu otaczające ukryte wewnątrz rurki żółte pręciki. Kwiaty wyrastają ze srebrzyście owłosionego, zrośniętego do połowy kielicha. Po kwitnieniu roślina pozostaje ozdobna z krótkich, szydlastych, ciemnozielonych listków. Bylina mało wymagająca i łatwa w uprawie. Dobrze rośnie na przeciętnych, przepuszczalnych glebach ogrodowych na wystawie południowej lub w miejscach częściowo ocienionych. Preferuje podłoże umiarkowanie wilgotne, ale jest odporna na suszę i mróz. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach skalnych, gdzie wypełnia przestrzenie między kamieniami. Jest przydatna do obsadzania skarp i murków kwiatowych, na których rozrasta się w gęste, barwne kobierce. Nadaje się na obwódki rabat bylinowych.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9118
roślin w produkcji
169
osób online