Buddleja davidii 'White Profusion'

budleja Davida 'White Profusion'

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 2 m do 3 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże wilgotne

ph podłoża: roślina tolerancyjna

Bujny krzew dorastający do 3 m wys. Białe kwiaty zebrane na końcach pędów w 30-50 cm wiechy, przyciągają zapachem motyle, VI-X. Wymaga słonecznego stanowiska, najcieplejszego w ogrodzie. Dobrze rośnie na uprawnych glebach ogrodowych. Kwitnie na jednorocznych pędach. Corocznie mocno przycinany, kwitnie obficie w tym samym roku.

autorzy opisu tekstowego: Magdalena Tomżyńska; APZ Agencja Promocji Zieleni

grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pachnące
kwiatostan
barwa kwiatów białe
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby próchniczna
walory pachnące kwiaty
ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
rabaty
w grupach
strefa 6b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Jakub Kurowski Szkółki KUROWSCY

Poznaj również

zdjecie rosliny: jałowiec skalny \'Blue Heaven\'

Juniperus scopulorum 'Blue Heaven'

jałowiec skalny 'Blue Heaven'

Drzewo o kolumnowym pokroju i wąskiej, strzelistej koronie, uznawana za najlepiej wybarwioną odmianę jałowca skalnego o niebieskim ulistnieniu. Po 10 latach uprawy osiąga około 3 m wysokości. Wszystkie pędy odchodzą pod ostrym kątem od przewodnika, ale gałązki są ustawione zarówno do góry, jak i na boki, przez co korona jest nieco luźniejsza niż u odmian takich jak ‘Moonglow’ czy ‘Skyrocket’. Gałązki są wałeczkowate, pokryte woskowym nalotem, intensywnie niebieskozielone. Barwa jest wyrazista także w okresie zimy. Ulistnienie w formie łusek ustawionych parami naprzeciw siebie oraz mniej licznych, krótkich igieł. Łuski mają odstające wierzchołki, dlatego gałązki są szorstkie w dotyku. Po roztarciu wydzielają ostry zapach. Zawiązuje liczne, kuliste (6 mm średnicy) granatowe szyszkojagody pokryte srebrzystym woskowym nalotem. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe. Roślina preferuje gleby przepuszczalne, piaszczyste, żwirowe, skaliste oraz miejsca słoneczne. Odmiana w pełni odporna na mróz, dobrze znosi suszę. Na zimę zaleca się związywanie pędów sznurkiem w celu zabezpieczenia koron przed deformacją pod ciężarem śniegu. Roślina polecana do sadzenia pojedynczo lub w grupach w formie szpalerów (rozstawa co 80 cm) w ogrodach przydomowych i działkowych, na wrzosowiskach, cmentarzach. Odmiana wprowadzona do handlu w 1960 roku w USA przez Plumfield Nursery.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: wiciokrzew pomorski HARLEQUIN \'Sherlite\'

Lonicera periclymenum HARLEQUIN 'Sherlite'

wiciokrzew pomorski HARLEQUIN 'Sherlite'

Pnącze o ozdobnych, trójkolorowych liściach i kwiatach. Dorasta do 4 metrów wysokości, rocznie przyrasta o 1-2 metry. Roślina pnie się po napotkanych podporach owijając się wokół nich. Tworzy szarozielone, jajowato-eliptyczne liście bogato upstrzone biało-różowymi, nieregularnymi przebarwieniami na brzegach. Z początkiem czerwca rozwijają się rurkowate kwiaty zebrane na szczytach pędów w kwiatostany podobne do główek. Pąki kwiatowe są różowe, kwiaty biało-kremowe. Wnętrze kwiatów jest prawie białe, zaś strona zewnętrzna różowa, w miarę kwitnienia jaśnieje. Pojedynczy kwiat składa się z długiej rurki zakończonej dwiema fantazyjnie wywiniętymi wargami, jednej do góry, drugiej do dołu. Górna warga jest podzielona na cztery łatki. Roślina intensywnie kwitnie od czerwca do lipca, w sierpniu zwykle następuje przerwa, po czym od września powtarza kwitnienie. Wieczorami i nocą kwiaty wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Ozdobą rośliny są również kuliste, błyszczące, wiśniowoczerwone owoce. Pnącze ma niewielkie wymagania uprawowe, dobrze rośnie na przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych glebach ogrodowych na stanowiskach od słonecznych do półcienistych. Dosyć dobrze toleruje suszę. Roślina jest często atakowana przez mszyce, które trzeba zwalczać. W ostre zimy może przemarzać, ale zwykle dobrze i szybko odrasta. Dlatego młode rośliny dobrze jest okryć na zimę przynajmniej w pierwszym roku po posadzeniu. W kompozycjach ogrodowych tworzy wyraźny, jasny (pstry) akcent kolorystyczny. Najlepiej prezentuje się sadzone przy kratkach, pergolach, siatkach i różnych ogrodzeniach o ażurowej konstrukcji.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
257
osób online