Actinidia kolomikta 'Vitakola' PBR

aktinidia pstrolistna 'Vitakola'

pokrój: pnącze

docelowa wysokość: od 5 m do 10 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

wilgotność: podłoże wilgotne

nagrody: Wyróżnienie w Konkursie Roślin Nowości Międzynarodowej Wystawy 'Zieleń to Życie' w 2015r.

Pnącze o smacznych owocach i ozdobnych, częściowo przebarwiających się liściach, dorasta do 3-4 m wysokości. Pędy są długie, owijają się wokół podpór. Liście dekoracyjne, zielone lub zielono-biało-różowe, opadające na zimę. Kolorowe przebarwienia liści pojawiają się wczesnym latem w 2˗3 roku po posadzeniu. Najintensywniej wybarwiają się liście dobrze oświetlone. W maju rozwijają się pojedyncze, białe kwiaty o średnicy 1,5˗2 cm. Mają one lekko cytrynowy zapach. Owoce są duże, owalne, wydłużone, mają 4-4,5 cm długości, czasem są lekko spłaszczone, zielonożółte, dojrzewają w sierpniu, są aromatyczne i bardzo smaczne. Po dojrzeniu opadają. Owoce zawierają dużo witaminy C, około 1520mg%. Do wydania owoców potrzeba zapylacza, np. odmiany ‘Adam’. Owocowanie rozpoczyna się w 3-4 roku uprawy. Roślina wymaga stanowisk ciepłych, nasłonecznionych, osłoniętych od wiatru. Preferuje gleby wilgotne, ale dobrze zdrenowane, żyzne, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Wytrzymuje spadki temperatur do około ˗34 °C ale jest wrażliwa na przymrozki podczas wegetacji. Odmiana szczególnie przydatna do stosowania w małych i dużych ogrodach przydomowych jako pnącze owocowe i jednocześnie ozdobne. Roślina zgłoszona do Konkursu Roślin Nowości wystawy 'Zieleń to Życie' w 2015 r. przez CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy.

autorzy opisu tekstowego: Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Jan i Daniela Kola Czechy; wprowadzenie do handlu: Clematis Źródło Dobrych Pnączy sp. z o.o. Sp. k. 2015 Polska
grupa roślin owocowe
grupa użytkowa pnącza owocowe
forma pnącze
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój pnącze
docelowa wysokość od 5 m do 10 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
barwa kwiatów kremowe
pora kwitnienia maj
owoce zielone
jadalne
pora owocowania sierpień
wrzesień
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
podłoże wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
odczyn zasadowy
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
gliniasta
walory jadalne owoce
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie owoce deserowe
owoce na przetwory
owoce mrożone
nagrody Wyróżnienie w Konkursie Roślin Nowości Międzynarodowej Wystawy 'Zieleń to Życie' w 2015r.
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża \'Poppius\'

Rosa 'Poppius'

róża 'Poppius'

Cenną odmiana róży parkowej, mało wymagająca pod względem warunków uprawy, doskonała na różane żywopłoty i do większych ogrodów. Pąki są małe, stożkowate, szlachetnego kształtu. Kwiaty nieduże, mają 5-6 cm średnicy, są półpełne, kuliste, zbudowane z delikatnych, różowych płatków. Kwiaty pachną dość przyjemnie, łagodnie, średnio intensywnie. Zwykle opadają lekko w dół, są rozmieszczone pojedynczo lub po kilka w małych kwiatostanach osadzonych wzdłuż pędów ubiegłorocznych i starszych. Kwitnie wcześnie, czasem już w końcu maja, dość obficie. Zawiązuje kulistospłaszczone, fioletowoczarne owoce. Kwiaty są odporne na niesprzyjające warunki pogodowe. Liście są nieduże, złożone z kilkunastu drobnych listków, ciemnozielone, matowe, jesienią szybko opadają, czasem przebarwiają się na żółto-pomarańczowo. Pędy są stosunkowo cienkie, młode zielonopurpurowe, starsze szarobrunatne. Kolce są bardzo liczne, igiełkowate i szczecinkowate. Krzewy są bardzo gęste, tworzą odrosty korzeniowe. Rosną silnie, przyjmują wzniesiony pokrój, dorastają do 2-3 m wysokości. Odmiana w pełni odporna na mróz, nie wymaga okrywania. Cięcie przeprowadza się co kilka lat, latem po kwitnieniu krzewów. Usuwać należy głównie najstarsze, słabo kwitnące pędy. Odmiana ta jest sadzona jako róża parkowa, w założeniach o charakterze naturalistycznym, w dużych ogrodach i parkach, stosowana na żywopłoty i szpalery, a także czasami jako roślina okrywowa. Toleruje mniej żyzne gleby, okresowe susze i stanowiska nie w pełni nasłonecznione. Krzewy sadzi się pojedynczo lub po kilka w odległości 1-1,2 m.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11150
rośliny
7674
opisów

Ostatni wpis:

2022-12-08
Berberis ×media 'Red Jewel'
17862
zdjęć
8937
roślin w produkcji
96
osób online