Euonymus alatus 'Silver Cloud'

trzmielina oskrzydlona 'Silver Cloud'

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

ph podłoża: roślina tolerancyjna

Karłowy, wolno rosnący krzew o pstrym ulistnieniu, osiągający po kilkunastu latach uprawy 1 m wysokości i 1,5 m szerokości. Pokrój luźny, pędy są pozbawione korkowych listewek (skrzydełek), charakterystycznych dla gatunku. Ozdobą odmiany są lancetowate, pstro wybarwione liście. Liście są mniejsze niż u gatunku. Blaszki liściowe są biało obrzeżone, w środku zielone. Krzew z daleka przyciąga uwagę, dobrze prezentuje się na tle innych roślin o zielonym ulistnieniu. Jesienią liście przebarwiają się na piękny intensywny czerwony kolor. Krzewy w tym czasie są bardzo dekoracyjne i sprawiają wrażenie „płonących”. Kwiaty są niepozorne, bez znaczenia dekoracyjnego. Krzew nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych pojedynczo lub w grupach po kilka sztuk. Odmiana ta może być uprawiana również w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Krzew o przeciętnych wymaganiach glebowych, rośnie na każdej przeciętnej, przepuszczalnej glebie. Roślina odporna na suszę, całkowicie mrozoodporna, może być sadzona na terenie całego kraju. Odmiana bardzo rzadko spotykana, kolekcjonerska.

autorzy opisu tekstowego: Andrzej Kujawa Szkółka „Bąblin” Andrzej KUJAWA

pochodzenie pierwsza publikacja: Boskoop; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Wim van Nierop Holandia; wprowadzenie do handlu: 2003
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) wielobarwne, pstre lub obrzeżone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
barwa kwiatów kremowe
pora kwitnienia maj
czerwiec
owoce pomarańczowe
pora owocowania wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby piaszczysta
przeciętna ogrodowa
walory ładne jesienne zabarwienie
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
ogrody skalne
rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
w grupach
soliter (pojedynczo)
strefa 5
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Andrzej Kujawa Szkółka „Bąblin” Andrzej KUJAWA

Poznaj również

zdjecie rosliny: wiśnia \'Pandy 103\'

Prunus cerasus 'Pandy 103'

wiśnia 'Pandy 103'

Wartościowa odmiana wiśni deserowej, idealna do uprawy amatorskiej na działkach oraz w ogrodach przydomowych. Rodzi smaczne owoce nadające się do jedzenia na surowo oraz przetwarzania – zwłaszcza do wyrobu soku, nalewek oraz domowego wina. Odmiana sokowa (o ciemnym soku) wyhodowana na Węgrzech, gdzie jest oferowana pod nazwą ‘Köröser’. Dorosłe drzewo ma luźną koronę o kulistym lub jajowatym kształcie. Pędy są grube, wzniesione, z licznymi krótkopędami. Liście są duże, eliptyczne, na brzegu piłkowane, ciemnozielone, błyszczące. Drzewa rozpoczynają owocowanie w trzecim roku uprawy. Na przełomie kwietnia i maja pędy pokrywają się białymi kwiatami zebranymi po kilka na długich szypułkach. Odmiana częściowo samopylna, do obfitego owocowania wymaga zapylaczy, np. odmian takich jak: ‘Lucyna’, ‘Nefris’ czy ‘Łutówka’. Odmiana plenna, zaliczana do średnio wczesnych, zakwita w kwietniu, owoce dojrzewają w drugiej połowie lipca. Owoce są duże, nerkowate, ważą po 6-7 g, mają błyszczącą, wiśniowoczerwoną i lekko przeświecającą skórkę. Miąższ jest czerwonowiśniowy, luźny, bardzo soczysty, słodki z kwaskowym posmakiem. Pestka łatwo oddziela się od miąższu. Owoce można jeść na surowo lub przetwarzać na soki, dżemy i nalewki, a także mrozić. Roślina nie ma specjalnych wymagań glebowych. Wystarczy jej gleba przeciętnie żyzna, niezbyt ciężka, umiarkowanie wilgotna, może być nawet mocno przepuszczalna, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym i słoneczne stanowisko. Po zbiorze owoców, w suche i słoneczne dni, należy wykonać umiarkowane cięcie, polegające na wycięciu starych, skierowanych do wnętrza korony gałęzi. Wiśnie najlepiej owocują na pędach rocznych i dwuletnich, stąd u starszych drzew trzeba co kilka lat robić silne cięcie odmładzające. Odmiana zdrowa, odporna na choroby, w tym na moniliozę, raka bakteryjnego oraz drobną plamistość liści drzew pestkowych, o dosyć dobrej mrozoodporności, stąd szczególnie polecana do uprawy amatorskiej.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9118
roślin w produkcji
299
osób online