Buxus sempervirens 'Graham Blandy'

bukszpan wieczniezielony 'Graham Blandy'

Synonim łaciński.: Buxus sempervirens 'Greenpeace'

pokrój: kolumnowy

docelowa wysokość: od 3 m do 5 m

nasłonecznienie: stanowisko cieniste

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

walory: roślina miododajna

zastosowanie: zieleń publiczna

Zimozielony krzew o wysokości do 4 m, o pokroju kolumnowym, wąskim i regularnym. Tempo wzrostu typowe dla bukszpanu. Nie ma specjalnych wymagań glebowych i rośnie na większości gleb ogrodowych, oprócz skrajnie słabych piaszczystych i zalewanych. Dobrze znosi okresowe susze. Może rosnąć w skrajnym zacienieniu, ale jest tolerancyjny i dobrze rośnie również w pełnym słońcu. Egzemplarze sadzone w miejscach cienistych lepiej znoszą zimowe mrozy i wczesnowiosenne amplitudy temperatur. Roślina mrozoodporna. Zimą wskazane strząsanie mokrego śniegu, aby uniknąć deformacji. Odmiana, na którą warto zwrócić uwagę ze względu na interesujący pokrój. Może mieć szerokie zastosowanie - na żywopłoty strzyżone i swobodne, do sadzenia jako soliter oraz w grupach, a także w pojemnikach. Jedna z ładniejszych odmian kolumnowych bukszpanu.

autorzy opisu tekstowego: Andrzej Kujawa Szkółka „Bąblin” Andrzej KUJAWA

pochodzenie wprowadzenie do handlu: Stacja Doświadczalna Blandy (Virginia) 1949 rok Virginia USA
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój kolumnowy
docelowa wysokość od 3 m do 5 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście zimozielone
rodzaj kwiatów pojedyncze
barwa kwiatów kremowe
pora kwitnienia maj
nasłonecznienie stanowisko cieniste
stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność roślina tolerancyjna
ph podłoża odczyn zasadowy
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
roślina miododajna
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
żywopłot
rabaty
w grupach
soliter (pojedynczo)
strefa 6
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Andrzej Kujawa Szkółka „Bąblin” Andrzej KUJAWA

Poznaj również

zdjecie rosliny: ostrożeń japoński

Cirsium japonicum

ostrożeń japoński

Krótkowieczna, kolczasta bylina pochodząca z Japonii. Osiąga wysokość od 1 do 1,5 m przy średnicy ok. 0,6 m. Pędy sztywne, wzniesione, gałęziste, pokryte nielicznymi, znacznie od siebie oddalonymi, naprzeciwlegle ułożonymi liśćmi. Liście zielone, jajowatolancetowate, pierzastodzielne, o brzegu kolczasto-ząbkowanym, obejmujące nasadą łodygę. Dolne liście odziomkowe znacznie większe, nawet 30 cm długości, o kształcie podługowatojajowatym, pierzastodzielne lub klapowane, o brzegu silnie kolczasto-ząbkowanym. Tworzą przyziemną rozetę. Główną ozdobą rośliny są duże, lilaróżowe kwiaty rozwijające się od czerwca do sierpnia, na końcach sztywnych pędów kwiatostanowych (szypuł). Kwiaty to walcowatojajowate koszyczki kwiatowe o średnicy 4-5 cm, wyrastające pojedynczo lub skupione po kilka na szczycie. Otoczone są przez ułożone dachówkowato, w kilku rzędach, lancetowate, kolczasto zakończone okrywy koszyczka. Kwiaty w koszyczkach są obupłciowe, zapylane przez owady – pszczoły, motyle, ćmy i muchy. We wrześniu i październiku miejsce kwiatów zajmują owoce - niełupki z białym, pierzastym puchem kielichowym. Rośliny najlepiej rosną i kwitną posadzone w pełnym słońcu, na glebie piaszczysto-gliniastej, żyznej, stale umiarkowanie wilgotnej. Znoszą także lekki półcień i dadzą sobie radę na każdej przeciętnej glebie ogrodowej. Roślina mrozoodporna. Łatwo rozmnaża się przez wysiew nasion, a odmiany ogrodowe przez podział wiosną lub jesienią. By zapobiec samorozsiewaniu się nasion należy usuwać przekwitnięte kwiaty. Gatunek rzadko atakowany przez szkodniki i choroby. Ze względu na efektowny pokrój i ulistnienie jest cenną rośliną soliterową. Dobrze sprawdza się jako bylina rabatowa, zwłaszcza w ogrodach nieformalnych i japońskich. Ciekawie prezentuje się sadzona pojedynczo i w grupach, w ogrodach skalnych, na tle żwirowej płaszczyzny. Nadaje się na kwiat cięty i do suszonych bukietów, jednak ostre, kolczaste liście ograniczają jej użyteczność. Korzenie, liście i pędy tych roślin wykorzystywane są w medycynie, jako środki przeciwzapalne, moczopędne i hemostatyczne.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: borówka \'Pink Lemonade\'

Vaccinium 'Pink Lemonade'

borówka 'Pink Lemonade'

Nowa, późno owocująca, amerykańska odmiana mieszańcowa borówki wysokiej o niespotykanej, różowej barwie owoców. Uzyskana w USA w wyniku krzyżowania Vaccinium ashei i Vaccinium corymbosum. Krzew o średniej sile wzrostu i zwartym i gęstym pokroju. Dorasta do 1,5 m wysokości. Pędy wzniesione, sztywne. Liście eliptyczne, ciemnozielone, błyszczące, skórzaste, silnie unerwione, jesienią atrakcyjnie wybarwiające się od złocistożółtego po czerwony. W maju z pąków generatywnych rozwijają się beczułkowate, kremowe kwiaty, chętnie odwiedzane przez owady zapylające. Owoce drobne, okrągłe, po dojrzeniu różowe, pokryte woskowym nalotem, jędrne i smaczne, słodkie, zebrane w obfite grona. Dojrzewają na przełomie sierpnia i września. Owoce deserowe, polecane do spożywania na surowo, a także do mrożenia, wyrobu dżemów i galaretek. Krzewy łatwe w uprawie. Wymagają gleb lekkich, próchniczych, wilgotnych i przewiewnych, kwaśnych, o pH 3,5-4,5. Mają małe wymagania pokarmowe, dlatego gleby pod ich uprawę nie muszą być żyzne. Jeśli odczyn podłoża w miejscu sadzenia jest wyższy od zalecanego, najlepiej przekopać górną warstwę gleby z mieszaniną kwaśnego torfu oraz przekompostowanej kory sosnowej. Zastosowanie kory sosnowej jako ściółki oraz kwaśnych nawozów (np. siarczan amonu) sprzyja utrzymaniu niskiego pH podłoża. Krzewy należy sadzić w miejscach słonecznych. Rośliny są zdrowe, dosyć odporne na mróz, ale we wschodnich rejonach kraju wymagają okrywania na zimę. Mogą być sadzone na specjalnie dla nich przygotowanych rabatach lub z roślinami ozdobnymi, na wrzosowiskach i w towarzystwie innych ozdobnych krzewów preferujących kwaśne podłoże. Nadają się do uprawy w pojemnikach.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11216
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17955
zdjęć
9003
roślin w produkcji
102
osób online