Clematis 'Taiga' PBR

powojnik 'Taiga'

pokrój: pnącze

docelowa wysokość: od 2 m do 3 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

nagrody: srebrny medal na wystawie Plantarium w 2016 r.; Srebrny medal w Konkursie Roślin Nowości Międzynarodowej Wystawy 'Zieleń to Życie' w 2017r.

Intrygująca, japońska odmiana powojnika o zawsze pełnych, fioletowoniebieskich kwiatach z zielonożółtymi końcami działek. Pnącze dorasta do 2-2,5 m wysokości, pnie się za pomocą liści i ogonów liściowych, które owijają się wokół podpór. Liście są ciemnozielone, sercowate i trójdzielne, złożone z eliptycznych, ostro zakończonych listków. Kwiaty są bardzo dekoracyjne, fioletowoniebieskie z zielonożółtymi końcami działek, zawsze pełne, zmienne w kształcie. Pnącze kwitnie bardzo obficie w czerwcu i kontynuuje kwitnienie do września. Preferuje miejsca słoneczne, gleby żyzne, wilgotne, dobrze zdrenowane, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Odmiana odporna na mróz, polecana do uprawy przy podporach wolnostojących lub przyściennych oraz w dużych pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Odmiana zgłoszona w 2017 r. do Konkursu Roślin Nowości 25 Międzynarodowej Wystawy 'Zieleń to Życie' przez CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Masatake Udagawa Japonia; wprowadzenie do handlu: 2016
grupa roślin pnącza
grupa użytkowa pnącza
forma pnącze
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój pnącze
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pełne
barwa kwiatów fioletowe
niebieskie
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
pojemniki, balkony, tarasy
pnącze na pergole, kraty
nagrody srebrny medal na wystawie Plantarium w 2016 r.; Srebrny medal w Konkursie Roślin Nowości Międzynarodowej Wystawy 'Zieleń to Życie' w 2017r.
strefa 6a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: jabłoń \'Jester\'

Malus domestica 'Jester'

jabłoń 'Jester'

CCenna odmiana owocowa o małej podatności na choroby, wytrzymała na mróz, wyhodowana w stacji doświadczalnej w East Malling w wyniku skrzyżowania odmian ‘Worcester Pearmain’ i ‘Starkspur Golden Delicious’. Drzewo rośnie średnio ślinie tworząc zwarte, zagęszczone, stożkowe korony z konarami o licznych krótkopędami. Liście ciemnozielone. Drzewa wcześnie wchodzą w okres owocowania, plonują obficie i regularnie. Owoce są duże, kuliste, lekko stożkowate, wyrównane. Skórka jest gruba, tłustawa i bez ordzawień, pokryta w 75% szkarłatnym, rozmytym rumieńcem. Miąższ jest kremowobiały, średnio soczysty, słodko-kwaśny, smaczny. Owoce dojrzewają w drugiej i trzeciej dekadzie września, a dojrzałość konsumpcyjną osiągają od połowy października. W chłodni zwykłej mogą być przechowywane do grudnia, a w kontrolowanej atmosferze do końca stycznia. Drzewa najlepiej rosną na glebach żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych. Cięcie i formowanie drzew nie sprawia większych trudności. Co kilka lat należy wykonać cięcie prześwietlające. Ze wzglądu na tendencję do nadmiernego związywania owoców, konieczne jest przeprowadzanie przerzedzania zawiązków. Odmiana odporna na mróz, średnio wrażliwa na parcha i mączniaka jabłoni, mało wrażliwa na zarazę ogniową. Polecana do uprawy w ogrodach przydomowych dla smacznych owoców.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11216
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17955
zdjęć
9005
roślin w produkcji
251
osób online