Hydrangea macrophylla 'Grünes Gewölbe'

hortensja ogrodowa 'Grünes Gewölbe'

synonim łaciński: Hydrangea macrophylla 'Groes of Gewolbe'

pokrój: krzewiasty wyprostowany

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko cieniste

wilgotność: podłoże wilgotne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

nagrody: Złoty Medal Bundesgartenschau 2015, wraz z innymi odmianami z serii SAXON: 'Schloss Wackerbarth', 'Kronentor', 'Stolben', 'Gräfin Cosel', 'Moritzburg'.

Odmiana niemiecka, jeden z selektów saksońskiego programu hodowlanego, prowadzonego przez hodowczynię Katrin Meinl w szkółce Kühne Jungpflanzen koło Drezna. Hodowla w tym regionie ma ponad 200-letnią tradycję. Seria SAXON ceniona jest za wysoką jakość i niezawodność, skupia bowiem odmiany o niewygórowanych wymaganiach, dobrej trwałości kwiatów oraz mocnych pędach. Do 'Grünes Gewölbe' podobna jest bardziej wielobarwna odmiana ꞌSchloss Wackerbarth'. Krzew rośnie średnio szybko, ma regularny i zwarty pokrój, 1,0–1,5 m średnicy, pędy sztywne i wzniesione, dobrze rozgałęzione. Kwitnie od czerwca do września, głównie na pędach 2-letnich, ale powtarza też kwitnienie jesienią (remontantka). Kwiatostany (baldachogrona) są półkuliste, nieco spłaszczone, 10–15 cm średnicy i wraz z rozwojem zmieniają swoje zabarwienie. Kwiaty sterylne dość duże, trójbarwne, o ciekawym połączeniu intensywnych barw – początkowo są ciemnoróżowe do ciemnołososiowych z kontrastowym, soczysto zielonym środkiem i nieregularnymi, zielonymi cieniami na płatkach, w miarę przekwitania zmieniają barwę na czerwoną lub bordową z fioletowymi i zielonymi tonacjami – odcienie zależą od kwasowości gleby. Liście szerokoeliptyczne, średnio 15 cm x 8 cm, ciemnozielone, o mocnej strukturze, gładkie i lekko błyszczące, brzegiem grubo piłkowane, stanowią dobre tło dla kwiatów, jesienią przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono. Krzew jest dość odporny na choroby i szkodniki, znosi temperatury do –15°C (zalecane okrycie na zimę). Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, wilgotnych i umiarkowanie wilgotnych, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie, na stanowiskach półcienistych i osłoniętych od zimowych wiatrów. Wskazane jest usuwanie przekwitniętych kwiatostanów jesienią lub wiosną. Co kilka lat należy też wyciąć pędy uszkodzone i stare, aby stworzyć przestrzeń dla nowych pędów. Ze względu na kompaktowy pokrój nadaje się do przydomowych ogrodów, do uprawy w pojemnikach, na zacienione balkony i tarasy, na kwiat cięty, także do suszenia.

autorzy opisu tekstowego: Hanna Grzeszczak-Nowak; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie pierwsza publikacja: ; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Katrin Meinl Niemcy; wprowadzenie do handlu: Kühne Jungpflanzen Claus & Torsten Kühne GbR 2012
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty wyprostowany
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów wielobarwne
pora owocowania wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko cieniste
wilgotność podłoże wilgotne
podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
odczyn kwaśny
rodzaj gleby gliniasta
próchniczna
przeciętna ogrodowa
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie pojemniki chowane na zimę
suche bukiety
kwiaty cięte
pojemniki, balkony, tarasy
ogrody przydomowe
nagrody Złoty Medal Bundesgartenschau 2015, wraz z innymi odmianami z serii SAXON: 'Schloss Wackerbarth', 'Kronentor', 'Stolben', 'Gräfin Cosel', 'Moritzburg'.
strefa 6b
STREFA Temp. minimalne
5B -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Hanna Grzeszczak-Nowak Związek Szkółkarzy Polskich

Statystyka e-katalogu roślin

11817
rośliny
8229
opisów

Ostatni wpis:

2018-08-30
Picea abies 'Echiniformis'
19065
zdjęć
9403
roślin w produkcji
469
osób online