Abies nordmanniana 'Pendula'

jodła kaukaska 'Pendula'

pokrój: drzewiasty wyprostowany

pokrój: przewisający (płaczący, zwisły)

docelowa wysokość: od 5 m do 10 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Bardzo efektowna odmiana o wąskiej, stożkowatej koronie. Rośnie powoli. Dorasta po 10 latach do 4,5 m wys. Pędy boczne rozpostarte i łagodnie zwisające wzdłuż do pnia. Igły soczyście zielone, płaskie, 2-3 cm długości, z dwoma białymi paskami pod spodem, nastroszone po górnej stronie pędu. Odmiana dosyć wrażliwa, wymaga wilgotnego powietrza i osłoniętego stanowiska oraz żyznej, wilgotnej, dobrze zdrenowanej gleby. Dobrze rośnie na słońcu lub w półcieniu. Piękna, kolekcjonerska odmiana, polecana szczególnie do nasadzeń pojedynczo w eksponowanych miejscach, do małych ogrodów przydomowych.

autorzy opisu tekstowego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Young, 1874 Anglia; wprowadzenie do handlu: Youngs Nursery Milford, Surrey, U.K.
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój drzewiasty wyprostowany
przewisający (płaczący, zwisły)
docelowa wysokość od 5 m do 10 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
strefa 7a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: jagoda kamczacka \'Indigo Yum\'

Lonicera caerulea 'Indigo Yum'

jagoda kamczacka 'Indigo Yum'

Długowieczny i bardzo mrozoodporny krzew uprawiany ze względu na smaczne i zdrowe owoce, najwcześniej dojrzewające w naszych warunkach klimatycznych. Ma wzniesiony pokrój, dorasta do 1,7 m wysokości. Niepozorne, bladożółte, bogate w nektar kwiaty pojawiają się w pierwszej połowie kwietnia. Są obcopylne, wymagają zapylenia krzyżowego, dlatego suchodrzew najlepiej owocuje, kiedy rośnie w towarzystwie innych odmian tego gatunku. Liście ciemnozielone, eliptyczne, owłosione, długości 6-8 cm. Roślina szybko wchodzi w okres owocowania. Krzewy sadzone do gruntu z 2 litrowych pojemników zaczynają plonować już w drugim, trzecim roku po posadzeniu. Po kilku latach uprawy z jednej rośliny można zebrać od 2 do 6 kg owoców. Owoce dojrzewają na początku czerwca, są cylindryczne, granatowe, pokryte jaśniejszym, woskowym nalotem, smaczne, soczyste, słodko-kwaśne. Mogą służyć jako naturalny, czerwony barwnik spożywczy. Krzewy nie wymagają szczególnej pielęgnacji, są zdrowe, rzadko atakowane przez choroby i szkodniki. Najlepiej owocują na glebach lekkich i przepuszczalnych, lekko kwaśnych (nie wymagają zakwaszania gleby, jak np. borówka amerykańska, ale posadzona na glebach zasadowych zamierają). Mimo małych wymagań glebowych, ze względu na płytki system korzeniowy, rośliny są wrażliwe na suszę. Preferują stanowiska mocno nasłonecznione. Suchodrzew nie wymaga regularnego cięcia. W pierwszych latach uprawy rośnie wolno, dopiero po kilu latach, kiedy krzew mocno się zagęści, można przeprowadzić cięcie prześwietlające. Nadmierne cięcie ogranicza plonowanie roślin.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11216
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17955
zdjęć
9005
roślin w produkcji
138
osób online