Juniperus procumbens

jałowiec rozesłany

Synonim łaciński.: Juniperus chinensis var.procumbens

pokrój: płożący

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże suche

nagrody: AGM

Krzew o pędach ścielących się nisko po ziemi, wypiętrzający się w części centralnej, tworzący zwarte, gęste kobierce. Tempo wzrostu wolne. Po 10 latach uprawy dorasta do 0,3 m wysokości i około 1,5 m szerokości. Pędy umiarkowanie długie, sztywne, bogato rozgałęzione. Boczne gałązki krótkie, wznoszące się. Igły szydlaste, niewielkie, 6-8 mm długości, sztywne, kłujące, zebrane po 3 w okółkach, zielone, z wierzchu lekko sinawe z wyraźną bruzdą, od spodu wypukłe i błyszczące. Szyszkojagody kuliste, średnicy 8 mm, po dojrzeniu ciemnobrązowe. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe. Gatunek łatwy w uprawie, wytrzymały na niskie temperatury i suszę. Roślina wybitnie światłolubna, wymagająca stanowisk dobrze nasłonecznionych. Jeden z najlepszych gatunków okrywowych, niestety dosyć rzadko spotykany w uprawie. Polecany do sadzenia w ogrodach skalnych, na murkach, skarpach i w dużych pojemnikach.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

zasięg geograficzny góry Japonii oraz Korei Południowej
pochodzenie pierwsza publikacja: P.Siebold i Zuccarini 1870; odkrywca, hodowca (selekcjoner): przesłany z Japonii przez Teysman'a do Siebold'a do belgijskiej Lejdy w 1843 roku i zaprezentowany na wystawie w Holandii w 1950 roku. Belgia; wprowadzenie do handlu: ponowie prowadzony do handlu przez Vilmorin pod nazwą Juniperus japonica. 1903 Francja
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój płożący
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce kuliste
brązowe
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże suche
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
odczyn kwaśny
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
piaszczysta
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
ciekawy pokrój
nagrody AGM
strefa 5
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: magnolia Soulange\'a \'Picture\'

Magnolia ×soulangeana 'Picture'

magnolia Soulange'a 'Picture'

Według Jima Gardinera, autora monografii „Magnolias”, w Anglii występują dwa klony pod tą nazwą odmianową. Obydwa charakteryzują się bardzo dużymi kwiatami. Jeden to odmiana wyselekcjonowana w Japonii. Szeroki, szybko rosnący krzew lub drzewo do 6 m wys. i 4 m szer. Korona szeroko rozpostarta, zaokrąglona. Liście duże, jajowate, całobrzegie, osadzone na krótkich ogonkach, początkowo jasnozielone, później ciemniejące i skórzaste, dekoracyjne. Pąki kwiatowe przed rozkwitnięciem smukłe, osadzone pojedynczo na wierzchołkach krótkopędów. Kwiaty, jedne z największych wśród odmian Magnolia x soulangeana, z płatkami 15-17,5 cm, w kształcie czary, pękate, o mięsistych, wypukłych płatkach, białe lub bladoróżowe w środku i czerwonofioletowe na zewnątrz. Wewnątrz kwiatu, na wypukłym dnie kwiatowym, spiralnie osadzone liczne pręciki i słupki, odwiedzane przez chrząszcze, spełniające rolę zapylaczy. Kwitnie na przełomie IV-V, przed rozwojem liści. Drugi klon różni się jedynie zabarwieniem kwiatów. Płatki na zewnątrz mają u podstawy zabarwienie purpurowoczerwone, które blednie ku wierzchołkowi, by się stać całkowicie białe. Intensywniejszy purpurowy ślad biegnie w postaci linii przez środek płatka. Roślina wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne, ze względu na płytki system korzeniowy, zbudowany z nielicznych, grubych, kruchych korzeni. Preferuje stanowisko ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru i glebę żyzną, próchniczą, dostatecznie wilgotną. Najlepszy odczyn gleby to lekko kwaśny (pH 5-6). Po posadzeniu roślin glebę należy ściółkować. Ściółkowanie zapobiega szybkiemu przesychaniu podłoża, zabezpiecza płytki system korzeniowy przed przemarzaniem, zapobiega zachwaszczeniu. W okresach bezdeszczowych należy krzewy podlewać, gdyż są wrażliwe na suszę. Nie wymaga cięcia. Wykonujemy je tylko sporadycznie w celach usunięcia połamanych lub chorych pędów. Ze względu na walory dekoracyjne, należy sadzić w dobrze wyeksponowanym miejscu.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
721
osób online