Syringa vulgaris 'Maréchal Lannes'

lilak pospolity 'Maréchal Lannes'

pokrój: krzewiasty wyprostowany

docelowa wysokość: od 2 m do 3 m

docelowa wysokość: od 3 m do 5 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

zastosowanie: zieleń publiczna

Silnie rosnący, gęsto ugałęziony krzew o wzniesionym pokroju, do 4 m wys. Czasami przybiera formę drzewkowatą. Liście sercowate, zielone, błyszczące, gładkie. Kwiaty duże, pełne, jasnofioletowe, pachnące, zebrane w wydłużone, sterczące, gęste wiechy, 30 cm dł., V. Kwitnie bardzo obficie. Najlepiej rośnie w słońcu, na glebach żyznych, próchnicznych, gorzej na glebach ciężkich i zalewanych. Dobrze znosi suszę i środowisko miejskie. Kwiaty bez szkody dla rośliny można ścinać do wazonu. Doskonała roślina parkowa i ogrodowa.

autorzy opisu tekstowego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Victor Lemoine (1823-1911), 1910 Nances, Francja
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma małe drzewo lub duży krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty wyprostowany
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
od 3 m do 5 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pełne
pachnące
kwiatostan
barwa kwiatów fioletowe
pora kwitnienia maj
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
roślina tolerancyjna
walory pachnące kwiaty
ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
kwiaty cięte
strefa 5a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: świerk biały \'Laurin\'

Picea glauca 'Laurin'

świerk biały 'Laurin'

Jedna z najwolniej rosnących form świerka, superkarłowa, tworząca gęste, wąskie stożki, uzyskana w Niemczech w 1952 roku jako mutacja odmiany ‘Conica’. Roślina rocznie przyrasta jedynie o 1,5-2,5 cm, osiągając po 10 latach uprawy od 0,3 do 0,4 m wysokości. Igły bardzo krótkie, nieznacznie pogięte, cienkie, słabo kłujące, osadzone wokół pędów. Pędy liczne, wzniesione do góry, bardzo gęsto upakowane obok siebie, cienkie, wałeczkowate, zakończone wyraźnym pąkiem szczytowym otoczonym rozetką igieł. Młode przyrosty jasnozielone. Dojrzałe igły ciemnozielone. Odmiana nietrudna w uprawie, polecana do sadzenia na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, stale wilgotnych, przepuszczalnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych. Roślina odporna na mróz. W bezśnieżne zimy zaleca się osłanianie krzewów od strony południowej stroiszem, cieniówką lub agrowłókniną. Lekkie okrycie zabezpieczy igły przed wysychaniem w mroźne, słoneczne dni. Najczęściej igły wysychają od strony nasłonecznionej, wówczas wraz z nadejściem wiosny żółkną i opadają. Podobne objawy może spowodować pojawienie się przędziorków pod koniec wiosny lub latem. Po zauważeniu objawów w postaci żółknięcia igieł w okresie wegetacji krzewy należy opryskać jednym ze środków służących do zwalczania przędziorków (akarycydem). Podniesiona wilgotność powietrza sprzyja ograniczeniu występowania szkodnika. Odmiana kolekcjonerska, polecana do sadzenia przede wszystkim w ogrodach skalnych, na rabatach z miniaturowymi roślinami iglastymi lub na wrzosowiskach. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: róża pomarszczona \'Alba\'

Rosa rugosa 'Alba'

róża pomarszczona 'Alba'

Odmiana róży pomarszczonej o białych kwiatach. Kwiaty pojedyncze o 5-płatkach, dość duże, średnicy 5-8 cm, pachnące, zebrane po kilka w kwiatostanach. Kwiaty pojawiają się od drugiej połowy maja. Krzewy kwitną obficie przez około miesiąc. Później mniej liczne kwiaty pojawiają się sukcesywnie aż do jesieni. Owoce duże, do około 3 cm średnicy, spłaszczone, pomarańczowoczerwone, jadalne, o wysokiej zawartości witaminy C. Liście grube i sztywne, ciemnozielone, młode jasnozielone, błyszczące, pomarszczone. Jesienią mają barwę złotożółtą. Pędy grube, sztywne, proste, gęsto kolczaste i szczeciniaste, niezbyt rozgałęzione. Krzewy silnie rozrastające się za pomocą rozłogów korzeniowych, przeciwdziałają erozji gleb, żywotne. W zależności od warunków uprawy osiągają 0,5-1,5 m wysokości. Krzewy wybitnie odporne na mróz i choroby, nie wymagają cięcia, z wyjątkiem odmładzającego co kilka lat. Tolerują bardzo niekorzystne warunki wzrostu, mogą być sadzone na wydmach, skarpach, przy drogach, na bardzo suchych, piaszczystych, słabych, zasolonych glebach. Źle rosną na glebach zasadowych. Tolerują półcień. Nie lubi gleb podmokłych. Można je sadzić na terenach zieleni miejskiej, przy ulicach o dużym natężeniu ruchu, w parkach i ogrodach. Świetna odmiana żywopłotowa. Owoce i płatki wykorzystywane do robienia przetworów takich jak dżemy, galaretki i nalewki.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
228
osób online