Physocarpus opulifolius LITTLE JOKER 'Hoogi021'

pęcherznica kalinolistna LITTLE JOKER 'Hoogi021'

nazwa handlowa: Physocarpus opulifolius LITTLE JOKER

nazwa hodowlana: Physocarpus opulifolius 'Hoogi021'

pokrój: krzewiasty wyprostowany

docelowa wysokość: od 0,2 m do 0,5 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

zastosowanie: zieleń publiczna

Wolno rosnący, kompaktowy krzew o zwartym pokroju i zielonopurpurowym ulistnieniu, dorasta do 0,5 m wysokości. Roślina dobrze się krzewi, tworzy liczne, bordowe pędy. Liście są małe, trójklapowe, ząbkowane. Kwiaty są zebrane w białoróżowe, półkuliste baldachogrona. Krzewy kwitną w czerwcu. Wymagania uprawowe nieduże. Roślina preferuje gleby umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne, stanowiska słoneczne lub półcieniste. Odmiana odporna na mróz, strefa 4, ze względu na ograniczony wzrost polecana zwłaszcza do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach oraz w ogrodach przydomowych do tworzenia barwnych kompozycji z innymi krzewami lub bylinami. Roślina zgłoszona do Konkursu Roślin Nowości wystawy 'Zieleń to Życie' w 2016 r. przez Handelskwekerij G. HOOGENRAAD.

autorzy opisu tekstowego: Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Mark Sebastiaan Hoogenraad Holandia; wprowadzenie do handlu: 2016
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój krzewiasty wyprostowany
docelowa wysokość od 0,2 m do 0,5 m
barwa liści (igieł) czerwone i purpurowe
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów białe
różowe
pora kwitnienia maj
czerwiec
owoce czerwone
ozdobne
pora owocowania lipiec
sierpień
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
gliniasta
walory ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
zieleń publiczna
żywopłot
rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
w grupach
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: turzyca wiosenna \'The Beatles\'

Carex caryophyllea 'The Beatles'

turzyca wiosenna 'The Beatles'

Bylina o dekoracyjnym pokroju. Odmiana wyselekcjonowana z gatunku rosnącego w całej Europie, dość pospolitego na suchych łąkach i w widnych lasach. Wyróżnia się wyjątkowo długimi, łukowato wygiętymi, ciemnozielonymi liśćmi, tworzącymi gęste kępy. Rozrasta się za pomocą krótkich, podziemnych rozłogów, szybciej od turzycy japońskiej. Kwiaty, jak u wszystkich turzyc, nie mają znaczenia ozdobnego. Nie wymaga wiele światła, może być uprawiana w głębokim cieniu. Gleba powinna być próchniczna, przepuszczalna i stale, umiarkowanie wilgotna. Jest to roślina odporna na choroby i szkodniki roślin oraz dość wytrzymała na mróz pod warunkiem zapewnienia jej dobrych warunków wzrostu. Jako roślina zimozielona, powinna być sadzona w miejscach osłoniętych, nie narażonych na silne, wysuszające wiatry i intensywne nasłonecznienie, zwłaszcza zimą w okresach bezśnieżnych. Jeśli ulistnienie zostanie silnie zniszczone podczas zimy, można przyciąć je tuż nad ziemią, nowe liście wyrosną dość szybko. Znajduje zastosowanie na cienistych rabatach. Może być sadzona w towarzystwie zimozielonych różaneczników, bo ładnie kontrastuje z ich ciemnozielonych ulistnieniem. Można wykorzystać ją jako spokojne, zimozielone tło dla różnych wczesnowiosennych roślin cebulowych i bulwiastych. Nadaje się do sadzenia w tarasowych pojemnikach, choć w takich warunkach zimowanie może być niepewne.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: jałowiec nadbrzeżny

Juniperus conferta

jałowiec nadbrzeżny

Niski krzew okrywowy o średnio szybkim tempie wzrostu, tworzą zwarte kobierce szczelnie okrywające podłoże. Krzew naturalnie występuje wzdłuż wybrzeży Pacyfiku, od Sachalinu, przez Półwysep Koreański, po japońskie wyspy Hokkaido i Honsiu, porastając piaszczyste wydmy i skały. Po 10 latach uprawy dorasta do 0,3 – 0,5 m wysokości i około 2 m szerokości. Tworzy długie, sztywne, szeroko rozpostarte pędu ścielące się po ziemi. Kora najmłodszych pędów zielona, starszych jasnobrązowa. Gałązki liczne, obficie i gęsto ulistnione. Igły gęsto ułożone na pędach, skupione po 3 w okółkach, rynienkowate (w przekroju trójkątne), mają od 10 do 17 mm długości i 1-1,5 mm szerokości. Igły są ciemnozielone z cienkim, białym woskowym paskiem przetchlinek w rynienkowatym wgłębieniu, ostro zakończone, ale w dotyku nie są mocno kłujące. Rośliny dwupienne, szyszki męskie i żeńskie tworzą się na oddzielnych osobnikach. Szyszkojagody duże, mają około 1 cm średnicy, dekoracyjne, czarnopurpurowe, pokryte srebrzystym, woskowym nalotem. Dojrzewają w ciągu 18 miesięcy. Wewnątrz szyszkojagód znajdują się 3 nasiona. Wymagania glebowe i wilgotnościowe nieco wyższe, niż innych gatunków jałowców (krzewy mogą cierpieć od mrozu i suszy). Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych. We wschodnich rejonach kraju, szczególnie przy braku pokrywy śnieżnej, może przemarzać, ale stosunkowo dobrze się regeneruje. Na pozostałym obszarze Polski zimuje dobrze. Gatunek polecany do stosowania w ogrodach przydomowych jako roślina okrywowa. W sprzedaży dostępne są przede wszystkim odmiany, które świetnie prezentują się sadzone na skalniakach i murkach skalnych.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
282
osób online